15 Mart 2014 Cumartesi

fena severim bu aplayı...iyi gecelere :)

.


 Vogue'da çıkan Selfie yazısından bir alıntı : 

Sosyal medya kişilik bozukluklarını ayyuka çıkardı Yakın bir arkadaşımla, insanların sosyal medyadaki davranışlarına bakarak davranış bozukluğu ve hatta psikolojik rahatsızlık teşhisi konabileceğine karar vermiştik. Elbette bilimsel değil ama mesela, Facebook’ta sık profil fotoğrafı değiştirenler kendilerine güvensizlik sinyali veriyor. Sosyal ağlarda yer almalarına rağmen her şeylerini kapalı tutanlar, paranoyakça bir tutum içinde. Bu ağlara bir girip bir çıkan, hesabını silip silip yeniden açanlarda ise bipolarlığa varan psikolojik bozukluklar aranmalı. 

Peki acaba bu bozukluklar vardı da sosyal medyayla mı ayyuka çıktı? Yoksa kişilik ve davranış bozukluklarını tetikleyen sosyal medya mı? Tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan sorumun cevabını, “Sosyal medya, çok net bir şekilde var olan bir şeyin görünür hale gelmesini sağlıyor” diyen Prof. Dr. Alper Hasanoğlu verdi. 

Hasanoğlu, selfie fenomenini narsistik kişilik bozukluğuna bağlıyor: “Bu insanlar başarısız narsistler. 

Başarılı narsistler, iyi kariyerleri ve iyi hayatlarını daha da görünür yapmak için çaba göstermez. Görünür olmayı zaten başarmıştır. Ama hem narsist hem de başarısızsa, üç-beş like ile anlık tatmin yaşarlar.

” Hasanoğlu, insanın kendini görmek istediğiyle yaşadığı gerçeklik arasında derin bir uçurum varsa depresif, mutsuz ve kıskançlık duygularıyla bezeli hale gelebileceğini söylüyor. “Görünür olarak da bunu ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Ama bu bir kısır döngü. Çünkü bu sanal onaylanmalar kısa sürüyor ve kişi aynaya dönüp baktığında, gerçekte öyle olmadığını biliyor. Gerçek ‘ben’i görse, belki de like etmeyecek.” Ben... Arkadaşlarımla güzel geçirilmiş bir günün fotoğrafını çekmeyi ve onu paylaşmayı seviyorum. Otoportre? Asla çekemem. Bir sır daha vereyim: Arkadaşım bile olsa, üst üste birden fazla selfie koyanları takip etmeyi bırakıyorum. 

10 yorum:

aysegul dedi ki...

Ahahahaa bannerde 2.10 luk Zafer'in yanında 1.80 likler cüce gibisinz:D
Başarılı narsist hepinizi çook öpüyo.;)))

xoxo

Adsız dedi ki...

Özlendin Öpüldün datlımmm:))

Zeynep xx

TexWisGirl dedi ki...

an interesting viewpoint. i think 'sharing' on social media can certainly get out of hand and can also increase lack of self-worth and doubt.

Tolga dedi ki...

@ aysegul,
1.80 de fena sayılmaz iyi geceler :)


@ Zeynep,
yaza kadar sabret :)


@ TexWisGirl
i agree the psychological problems on social media especialy about narcissism. thanks for your comment.

Loredana Donovan dedi ki...

Interesting viewpoint on social media. I think people who post their pictures a lot and share too much of their life are also insecure and seeking approval. I like blogging better because we share creativity. Thank you for your sweet comment on my poem :)

Maviye iz süren dedi ki...

tolgaaa şimdi ben de geçen yazmayı bıraktım ya, dayanamdım geri döndüm bloga. şimdi bende de mi bir bozukluk var:)))
ağlayayım ben ya..

Tolga dedi ki...

@ Loredana Donovan,
already the contents of the article says that for the facebook,anyway you're right, the blogs are more creative.and quality..also you're a poet like my father and i like your all poems :)@ Maviye iz süren,
yok yaa ağlama dön tabii.sende anarko başarılı narsist fenomenoloji yapısı var. şaka şaka :)

Maviye iz süren dedi ki...

:)))

Loredana Donovan dedi ki...

Thank you, Tolga :)

Tolga dedi ki...

not at all.. happy weekend Loredana :)